Како покренути оставински поступак?
Оставински поступак се у првом ступњу проводи пред опћинским судом у Федерацији, односно пред нотаром као повјереником суда.
У опћинском суду оставински поступак проводи судац појединац.
Суд ће повјерити нотару провођење оставинског поступка и доставити му спис без одгађања у складу са одредбама члана 261. ЗН ФБиХ.
РАСПРАВЉАЊЕ ОСТАВИНЕ
Опћински суд у Ливну надлежан је за проведбу поступка оставинске расправе ако је оставитељ у вријеме смрти имао пребивалиште, односно боравиште на подручју Кантона 10, с тим да странке не могу споразумно мијењати надлежност суда у оставинском поступку, у којем се утврђује тко су оставитељеви насљедници, што чини оставитељеву оставину, те која још права гледе оставине припадају његовим насљедницима, легатарима и другим особама.
ПОКРЕТАЊЕ ОСТАВИНСКОГ ПОСТУПКА
Оставински поступак се покреће по службеној дужности, чим суд сазна да је нека особа умрла или да је проглашена умрлом, односно по приједлогу странака.
1. Смртовница
Смртовница се саставља код опћинске службе ( Матични уред ), гдје је умрли имао посљедње пребивалиште, на основу података добивених од сродника умрлог, од особа са којима је умрли живио, као и од других особа које могу пружити податке који се уносе у смртовницу.
Смртовница треба садржавати податке о умрлом, дан, мјесец, година, мјесто, вријеме смрти, пребивалиште, односно боравиште које је умрли имао, податке о законским насљедницима ( потомци, брачни друг, браћа, сестре, родитељи…), податке о имовини.
Матични уред надлежне опћинске службе доставити ће смртовницу Опћинском суду у Ливну, након чега ће Суд заказати рочиште, те позвати све заинтересиране особе наведене у смртовници, односно приједлогу.
2. Приједлог
Поступак за расправљање оставине може се покренути и по приједлогу странака на начин да се суду поднесе приједлог за расправљање оставине, у којем треба навести податке о законским насљедницима ( име и презиме, адресе пребивалишта, односно боравишта ), податке о имовини оставитеља, извод из матичне књиге умрлих за умрлог, извод из матичне књиге рођених за законске насљеднике и правно ваљане доказе о наведеној имовини оставитеља ( за некретнине земљишно-књижне изватке не старије од 6.мјесеци оригинал или овјерене копије, за аутомобиле овјерене копије прометне дозволе, за вриједносне папире потврда Регистра вриједносних папира у Федерацији БиХ, за банковне рачуне потврда, односно овјерена копија штедне књижице банке код које је рачун отворен…).
3. Накнадна имовина умрлог
Уколико законски насљедници имају сазнања о накнадно пронађеној имовини ( имовина која се није расправила рјешењем о насљеђивању), суду ће поднијети приједлог за доношење допунског рјешења, на којем треба навести број предмета под којим се расправила ранија оставина умрлог, навести податке о законским насљедницима, податке о накнадно пронађеној имовини, те уз приједлог приложити доказе о својим наводима.